Vedúci predstavitelia európskych národných poľovníckych združení z viac ako 30 krajín zišli v Prahe, aby diskutovali o najnovšom vývoji v oblasti veľkých šeliem v Európe. Vyhlásili, že ochrana a manažment veľkých šeliem si vyžaduje skutočné riešenia. Hlavnou témou boli nedávne konzultácie a oznámenie EK, kde sa uznáva, že konflikty sa zvyšujú, a miestne orgány žiadajú, aby v plnej miere využívali existujúce výnimky z prísnej ochrany: „Návrat vlka do regiónov EÚ, na ktorých sa dlho nevyskytoval, vedie k čoraz častejším konfliktom s miestnymi poľnohospodárskymi a poľovníckymi komunitami, najmä tam, kde sa opatrenia na zabránenie útokom na hospodárske zvieratá neuplatňujú vo veľkej miere.“
Poľovníci sú kľúčovými zainteresovanými stranami v oblasti ochrany a riadenia veľkých šeliem. Účastníci konferencie diskutovali o úspešných príkladoch ochrany veľkých šeliem, kedy poľovníci sa aktívne zapájajú do ochrany, monitorovania a riadenia. Keďže sa však populácia niektorých veľkých šeliem zvyšuje, môže to mať za následok nárast konfliktov, ktoré často zhoršuje nelogická reakcia na zvýšenie úrovne ochrany, namiesto zlepšenia riadiacich opatrení. Pri riešení problémov ochrany veľkých šeliem je nevyhnutné zohľadniť vplyv na miestne živobytie a komunity, najmä tam, kde existujú nevhodné riadenia. Najhorším scenárom je, keď sa miestne komunity vysporiadajú so šelmami samy. Stratégie ochrany a riadenia musia byť preto inkluzívne a musia zohľadňovať potreby a perspektívy miestnych obyvateľov.
Európska komisia uviedla, že členské štáty by mali v plnej miere využívať flexibilitu smernice o biotopoch, vrátane nedávneho riešenia koncentrácie vlčích svoriek v niektorých európskych regiónoch a nebezpečenstva pre hospodárske zvieratá a potenciálne aj pre ľudí. Žiaľ, revízia usmernenia EK o prísnej ochrane je reštriktívnejšia ako predchádzajúca verzia. Takisto sa všeobecne neuznáva, že manažment je zlučiteľný s dlhodobou ochranou druhu.
V poľovníckej komunite sa teraz očakáva, že Komisia zosúladí Usmernenie EK so svojimi novšími vyhláseniami o vlkovi.
Na konferencii odznelo množstvo prezentácií zo Švédska, Rumunska, Lotyšska, Slovenska, Českej republiky, Nemecka, Chorvátska a Slovinska. Tie boli podporené viacerými vystúpeniami členov FACE z iných európskych krajín. Na záver konferencie Torbjörn Larsson, predseda FACE, privítal oznámenie EK, že sa bude zaoberať návrhom na prípadnú úpravu ochranného štatútu vlka a zavedenie ďalšej flexibility do právneho rámca. Na záver povedal: „Teraz nastal čas na skutočné kroky na zabezpečenie riadenia a ochrany vlka a ďalších veľkých šeliem spolu s európskymi vidieckymi spoločenstvami.“