(The Nature Restoration Law)
Európsky parlament 12-eho júla 2023 schválil Zákon o obnove prírody (The Nature Restoration Law). Spis teraz vstupuje do trialógu – spoločných rokovaní s Parlamentom, Radou (vládami) a Európskou komisiou.
V niektorých článkoch boli vykonané významné zmeny, ktoré si v nasledujúcich týždňoch vyžiadajú viac objasnenia. Vo všeobecnosti sa v zákone o obnove prírody bude vyžadovať, aby sa vypracovali národné plány obnovy, ktoré sa budú prioritne zameriavať na ochranu biotopov v spolupráci s kľúčovými zainteresovanými stranami.
Medzinárodná organizácia FACE už desaťročia zdôrazňuje, že je potrebné venovať väčšiu pozornosť ochrane biotopov, aby sa pomohlo malej zveri. Pred kontrolou vhodnosti smerníc o prírode (pred takmer 10 rokmi) FACE zdôrazňovalo potrebu: „väčšieho dôrazu na ochranu biotopov, najmä mimo chránených území, a uprednostnenie opatrení pre druhy, ktoré majú najhorší stav v porovnaní s charizmatickejšími druhmi“.
Čo bude tento nový zákon v praxi znamenať pre poľovníkov?
Je zrejmé, že poľovníci budú mať prospech zo zlepšenia biodiverzity v Európe, najmä pokiaľ ide o populácie malej voľne žijúcej zveri, z ktorých mnohé klesajú. Polovica našich lovných druhov vtákov má štatút EÚ, ktorý nie je zabezpečený, a to je veľkou hrozbou pre udržateľný lov v Európe. Doteraz sa európska politika ochrany prírody pri zachovaní biodiverzity spoliehala najmä na druhovú ochranu a chránené územia, ktoré však prinášajú zmiešané výsledky. Do budúcnosti musia národné plány obnovy v spolupráci s kľúčovými zainteresovanými stranami zahŕňať realizovateľné opatrenia, ktoré prinesú výsledky pre lovné druhy. Národné plány by mali napríklad stimulovať miestne a regionálne iniciatívy poľovníkov v oblasti obnovy. Manažment biotopov pre zver je lokálny a treba sa usilovať o to, aby tieto dobré iniciatívy poľovníkov boli plne podporované a stimulované.
Aktívny dialóg so zainteresovanými stranami bude mať v budúcnosti pri národnom plánovaní obnovy rozhodujúci význam. Tento bod bol jasne vyjadrený počas rozpravy v Európskom parlamente.
Tlačová správa FACE