Optika, oblečenie a nože
Na veľtrhu IWA bolo k videniu veľa termovízií a veľmi za nimi nezaostávalo ani nočné videnie. Ponuka termovíznych ďalekohľadov je široká, buď v nejakej „hranatej“ podobe, alebo v podobe klasického ďalekohľadu – ďalekohľady, moderné a tradicionalistické oblečenia, ponuka nožov, všetko ste tam mohli nájsť.
Asi najväčší stánok a ponuku na veľtrhu mala spoločnosť Pulsar a Hikmicro. Ak si však človek poctivo prezeral jednotlivé stánky, veľmi často našiel zdanlivo rovnaké prístroje pod rôznymi názvami a len s drobnými kozmetickými úpravami. A hoci som sa snažil nájsť niečo, čo by som mohol skutočne označiť za pokrok, nenašiel som to. Problém je v tom, že ani najnovšie prístroje ešte ani zďaleka nedosahujú rozlišovacie schopnosti klasickej optiky. Zatiaľ len čakám, kedy termovízia (či nočné videnie) umožní zodpovedne posúdiť stav zveri pri selektívnom odstrele. Trend je však jednoznačný – elektronické optické prístroje sú čoraz dostupnejšie bez ohľadu na ich hranice sú obrovskou pomocou.
Výstava IWA bola zdanlivo veľmi jednotvárna z hľadiska optických aj všeobecných pozorovacích prístrojov. V prípade klasickej optiky sa na situáciu podpísala absencia veľkých optických firiem, chýbali Swarovski, Zeiss, vystavovali len Leupold a Leica. Svoj veľký stánok mala aj česká Meopta, ale, žiaľ, bez noviniek. Takmer úplne vymizli optické prístroje nízkej kategórie. Dnes ponuka začína produktmi, ktoré boli kedysi nazývané prístrojmi strednej kategórie. Aj tu však narazíte na prístroje, ktoré súkromne nazývam kraslice – základ je stále rovnaký, líši sa len dizajn na povrchu. Napriek tomu som našiel čosi nové. Veľmi pekný pozorovací monokulár Z s dielcovou osnovou v prvej rovine predstavila spoločnosť GPO. Základné parametre sú: objektív 60 mm, rozsah zväčšenia 15-45x.Okrem toho je v prvej rovine zobrazenie dielcovej zameriavacej osnovy, ktorá je identická so zameriavacím ďalekohľadom GPO SPECTRA 6x 4,5–27x %)i PLRi. Výsledkom je skvelá kombinácia pre tradičný tím strieľajúci na veľké vzdialenosti – pozorovateľ aj strelec majú rovnaké osnovy a môžu sa tak ľahko a dobre podporovať. Ba čo viac, na monokulári sú aj tri inštalačné lišty pre kolimátor (urýchli zamierenie monokulára) alebo iné optické prístroje a pomôcky. Túžil som po niečom podobnom už veľmi dlho a konečne som sa dočkal.
Ďalekohlady
Toto je však len taká malá radosť, ktorá hreje pri srdci, v skutočnosti je to len šikovné využitie bežne dostupných technológií. Z môjho pohľadu čosi skutočne prelomové som našiel u spoločnosti March, ktorá ponúkla nové zameriavacie ďalekohľady série Shuriken. Séria dostala nové balistické vežičky s uzamykateľnými dorazmi, ktoré majú hmatníky vzdialene pripomínajúce vrhacie japonské hviezdice – šurikeny. A to je asi to naj, čo nová séria prináša. Prvým členom série je ďalekohľad Majesta 8-80×56 s balistickou osnovou v 2. rovine zobrazenia – dnes asi zameriavací ďalekohľad s najväčším zväčšením na trhu. Pekné, môžem mať svoj názor, ale čo už. Ďalším členom série je model 1,5–15×42 – mimochodom, objektívy okolo 42-45 mm začínajú byť opäť obľúbené. Má vežičky Shuriken, telo s priemerom 34 mm, ale čo je dôležité, má dve integrované zameriavacie osoby, jednu v prvej a druhú v druhej rovine zobrazenia. Výsledkom je zameriavací obrazec, ktorý pri malom zväčšení tvorí jednoduché línie s červeným presvieteným stredom (obrazec v 2. rovine zobrazenia), dostatočne silné, aby sa s nimi dobre strieľalo do pohybu, ale zároveň ešte nezakrývali podstatnú časť cieľa. Pri veľkom zväčšení zrazu tomuto zameriavaciemu obrazcu narastú pomocné značky umožňujúce presné presadenie zameriavacieho bodu pri streľbe na veľké vzdialenosti. Odkiaľ sa berú? Sú veľmi jemné, a keďže sú v 1. Rovine zobrazenia, nie sú pri malom zväčšení viditeľné. Ako rastie zväčšenie, tak sa zväčšujú aj ony a zrazu začnú byť viditeľné. Naďalej majú správnu uhlovú veľkosť, takže sa nimi môžeme riadiť pri presadzovaní zameriavacieho bodu. Toto je podľa mňa úplne prevratné, je to prvý takto skonštruovaný ďalekohľad. Výhody sú podľa mňa úplne jasné. Zároveň je na mieste poznamenať, že je mimoriadne náročné vyrobiť zameriavací ďalekohľad s dvoma zameriavacími osnovami tak, aby boli v osi a reagovali spoločne na hľadáčiky. Cena Shurikenov s duálnymi zameriavacími osnovami bude preto vyše 2000 EUR. Ale bola u všetkých optických noviniek. Vezmite si ďalekohľady s diaľkomerom. Na začiatku to bola jednoznačne záležitosť len pre bohatých, dnes si ju však môže dovoliť takmer každý poľovník. Zároveň začína byť jasný trend „tlstnutia“ zameriavačov – tubusy sa čoraz častejšie vyrábajú s priemerom 34 mm, avšak rastie aj dopyt (aj ponuka) po kompaktných zameriavačoch. Klesá záujem o zameriavače s 56 mm objektívmi. Príčinou tohto trendu je rastúca dostupnosť termovíznych a noktovíznych prístrojov. Kým sa s optickými prístrojmi rozlúčime, chcel by som spomenúť zameriavacie ďalekohľady Night Pearl Manul so šesťnásobným priblížením. Hoci je značka Night Pearl známa svojimi optoelektronickými prístrojmi, nový Manul je čisto optický. Tak sa nechajme prekvapiť.
Moderné a tradicionalistické oblečenia
Od optiky prejdime k oblečeniu. Existujú dve silné vetvy – moderná a tradicionalistická. Nemyslím, že by niektorá z nich bola lepšia ako tá druhá, ale pravda je, že na oficiálnych či slávnostných udalostiach moderna vyzerá prinajmenšom zvláštne. Moderné materiály väčšinou ponúkajú výbornú ochranu pred počasím a vyžadujú minimálnu údržbu. Tento rok ma zaujala ponuka spoločnosti Carinthia (po slovensky Korutánsko, avšak spoločnosť je Rakúska), ktorá ponúka oblečenie a výbavu do extrémnych podmienok. Známy poľský výrobca taktického oblečenia Helikon Tex rozširuje svoju ponuku oblečenia pre pobyt v prírode a dokážem si predstaviť, že táto ponuka môže osloviť aj poľovníkov, najmä ľahkými bundami. Ponuka českej spoločnosti Banner taktiež nie je na zahodenie. Tento rok som mal pocit, že tak trochu absentovali veľké spoločnosti, konkrétne škandinávske (aj moja obľúbená Härkilla).Opakuje sa situácia ako pri strelných zbraniach, silní majú pocit, že už do Norimbergu nemusia chodiť, že už o nich každý vie. Napriek tomu si však na výstavisku prenajmú aspoň kanceláriu (keď už tam všetci ostatní sú), takže tú výstavu taktiež potrebujú. Ich miesto na výstavnej ploche zabrali najmä rakúske spoločnosti. Pravda je taká, že čo sa oblečenia týka, ponuka je natoľko široká a pestrá, že sa z nej asi ani nedá vybrať.
Ponuka nožov
Záver by som chcel, tradične, venovať nožom. Ponuka nikdy nebola širšia, a neustále rastie. Ak v minulosti boli obľúbené skôr širšie, trochu „bruchatejšie“ čepele, teraz sa do obľuby vracajú štíhle čepele. V dôsledku legislatívy v rôznych európskych krajinách rastie ponuka zatváracích nožov bez poistky. Rastie popularita výrazne plochých nožov, ktoré sa pohodlne nosia. V podstate, množstvo krajín, medzi nimi nie je výnimkou ani Nemecko, obmedzuje držanie nožov, ktoré umožňujú otvorenie jednou rukou. Výsledkom je vznik množstva nožov, ktoré síce nemajú kolík na čepeli, ani otvor, ale majú pätku čepele upravenú tak, že keď sa po nej prejde alebo sa do nej štuchne a zároveň švihne zápästím, čepeľ sa otvorí. Rastie aj obľuba nožov s čepeľou, ktorú kedysi ako jeden z prvých použil dizajnér Warren Osborne u noža Benchmade 940.Tzv. opačné tanto – reverse tanto – má mierne stúpajúcu líniu ostria a šikmo, priamo zrezanú špičku. Keď tu už padlo meno spoločnosti Benchmade, jej zakladateľ Les Asis kedysi pochopil potenciál Henryho a Williamsovho zámku čepele a preslávil ho pod názvom AXIS lock. Osobne si myslím, že je to jeden z najdokonalejších zámkov zatváracích nožov vôbec. Tento rok som v stánku talianskej spoločnosti Sandrin videl ďalší zámok vychádzajúci z AXISu. Hovoria mu recoil lock (presný preklad je problém, navrhol by som názov vratný zámok) a na rozdiel od AXISu sa svojimi dvomi lýrovitými pružinami vojde aj do veľmi plochých nožov od spoločnosti Sandrin. Tvorí ho pozdĺžne odpružený klin, ktorý sa zasúva medzi pätku čepele a spojovací čap rukoväte. Dopredu ho tlačí vinutá vratná pružinka opretá o zadný čap. Rovnako ako pôvodný AXIS aj vratný zámok vymedzuje zvislú vôľu uzamknutia čepele a je extrémne pevný.
Výstava IWA v tomto roku obnovila súťaž o nôž IWA. Vyhlásená bola v dvoch kategóriách, vlastný ceremoniál bol výrazne chudobnejší ako v minulosti, ale napriek tomu návrat ocenení vnímam ako kladný krok, a osobne dúfam, že sa dočkáme návratu súťaže Nože IWA späť do úrovne a prestíže, ktorú kedysi mala.
Tento rok sa mi potvrdil silný nástup čínskej produkcie nožov. Príbeh je ten, že ešte pred rokom 1989 sa do vtedajšej ČSSR vozili celkom pekné zatváracie nože s mosadznými záštitami, ktoré boli takmer kópiou amerických Buck knives. Nože boli pekné, ale mimoriadne nestálej kvality, materiálu aj spracovania. Niekedy okolo roku 2000 začali v Číne vyrábať veľké americké spoločnosti ako Spydero, CRKT, ale aj niektoré európske spoločnosti. Síce pod svojím menom, ale človek našiel niekde na čepeli maličkú razbu Made in China alebo Made in PRC. Číňania sa naučili opakovane vyrábať kvalitné čepele, zvládli materiálovú stránku nožiarskeho umenia. Približne pred 10 rokmi som zaregistroval ponuky čínskych nožov, ktoré síce už boli materiálovo a spracovaním kvalitné, ale dizajnovo neboli nič moc. Dnešná ponuka sa z hľadiska dizajnu počas niekoľkých posledných rokov dramaticky vylepšuje. Neviem, či spolupracujú s európskymi dizajnérmi alebo sa naučili vyhovieť nášmu vkusu. Možno oboje.
Mnoho stánkov s nožmi pochádzali z juhu Európy. Zdá sa mi, že sa dnes formujú dve výrazne nožiarske oblasti – jedna je francúzsko-nemecká v stredozápadnej Európe, druhá leží niekde na juhu, v Taliansku a Španielsku, ale možno sem spadá trochu aj stredomorská časť Francúzska. Zdá sa mi, že južná oblasť je na vzostupe, zatiaľ čo stredozápadná trochu stagnuje. Aspoň som to na výstave IWA tak cítil. O to viac potešila poľská spoločnosť Za-Pas s celkom peknou, pôvodnou produkciou.