Prezident Slovenského klubu sokoliarov pri SPK Ing. Alojz Kaššák hovorí, že zápis na zoznam UNESCO je pre celý klub obrovským záväzkom a výzvou do budúcnosti.
Čo pre celé sokoliarstvo znamená zápis na prestížny zoznam UNESCO?
Pre slovenských sokoliarov je to fantastický úspech ktorí dosiahli po 15-tich rokoch intenzívnej práce a snaženia sa o zápis sokoliarstva na národný Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva a na zoznam UNESCO.Je to i obrovské zadosťučinenie,pretože Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktoré si arabskí kolegovia vybrali na základe našej vysokej úrovne sokoliarstva do prvej dvanástky štátov ktoré sa usilovali o skupinový zápis na svetový zoznam UNESCO.Paradoxne nám to trvalo najdlhšie. Pre Slovensko je to ďalší prvok zapísaný na tomto zozname, na čo sme náležite hrdí. Nositeľom zápisu na národný zoznam i zoznam UNESCO je Slovenský klub sokoliarov pri SPK.
Ako to pomôže sokoliarstvu? Zlepší sa napríklad financovanie?
Zápis na zoznam UNESCO nás zaväzuje pokračovať v našej činnosti tak, aby si sokoliarstvo na Slovensku zachovalo vysokú úroveň, aby sme boli atraktívni pre nových adeptov sokoliarstva, ktorí budú našimi pokračovateľmi a nositeľmi tohto kultúrneho dedičstva.Je to pre nás v prvom rade obrovský záväzok a výzva do budúcnosti. Náš klub je financovaný predovšetkým z členských príspevkov a osvetová práca je do určitej miery podporovaná SPK a MP a RV SR. Naša činnosť je odpočtovaná týmito organizáciami a riadená viacerými právnymi normami. Budeme sa samozrejme zaujímať o možnosť finančnej podpory hlavne na účel vzdelávania adeptov sokoliarstva, jeho propagácie, praktického lovu s dravcami,výskumu, študovaniu archívov a podobne.

Je to prestíž aj na medzinárodnom poli, ako sa dá táto prestíž využiť v prospech sokoliarov?
Slovenské sokoliarstvo má vo svete veľmi dobré meno. Máme najvyššiu úroveň vzdelávanie začínajúcich sokoliarov, kvalitnú legislatívu, špičkových lovcov s orlami, jastrabmi i sokolmi, svetových veterinárov – špecialistov na dravé vtáky a nadštandardnú spoluprácu s poľovníckou samosprávou a inými zainteresovanými inštitúciami. Týmto sa vo svete môže pochváliť iba málokto.Musíme si toto postavenie udržať a to chce čoraz viac úsilia a tvrdej práce.Našťastie máme takmer 400 zapálených členov klubu a nových 150 adeptov, ktorí sa pripravujú na sokoliarsku skúšku a to je určitá záruka.
Kde vidíte postavenie sokoliarstva tak o 20 rokov?
Sokoliarstvo je viac ako 4000 rokov staré umenie lovu s dravými vtákmi. Na terajšom území Slovenska je známe od piateho storočia nášho letopočtu. V roku 2021 sme oslávili 50 – te výročie od založenia novodobej sokoliarskej organizácie.Takže verím, že i o 20 rokov bude sokoliarstvo stále živé a bude dostatok nositeľov tohto prvku, ktorí budú mať s čím lietať ale i čo loviť.
Urobíme preto všetko, čo je v našich silách.
(red)