Poľovníci vedia, že jedlo zohráva pre psa dôležitú úlohu, pretože má rozhodujúci vplyv na zdravie, postavu, vývoj a kondíciu.
Pozitívny vplyv vysokokvalitných živočíšnych bielkovín, tukov, uhľohydrátov, a vitamínov je dobre známy. Vzniklo množstvo analýz a odborných textov, ktoré sa zaoberali tým, v akom pomere by tieto živiny mali byť zastúpené v potrave. Otázkou však zostalo, ako môže ich rôzny pomer ovplyvniť výkon psa pri love? S cieľom získať odpoveď, experti vykonali zaujímavú štúdiu s anglickými stavačmi.
23 psov zúčastnených v štúdii bolo náhodne rozdelených do 2 skupín a počas celej loveckej sezóny (november – február) boli kŕmené rôznou potravou. V týchto mesiacoch sa skúmalo, či existuje rozdiel medzi výkonom dvoch skupín pri poľovačkách.
V priebehu štúdie psy dostávali dva druhy krmiva – „štandardné“ , ktoré mali aj predtým a tzv. „performance“ krmivo. Oba druhy sa na analýzu dodali v neoznačených kódovaných vreciach.
Psy boli náhodne pridelené jednému a druhému trénerovi, aby sa zabránilo jednostrannému vplyvu dvoch ľudí na psov. Pred začiatkom testovania zvieratá prešli dvojmesačným tréningom. Počas loveckej sezóny sa zaznamenávali údaje – dĺžka trvania lovu, podmienky ovplyvňujúce výkon a správanie sa psov. Všetky zúčastnené psy boli úplne zdravé.
Vyhrala performance skupina
Výsledky ukázali, že psy, ktoré jedli performance krmivo, si udržiavali svoju telesnú hmotnosť počas celej loveckej sezóny a ich stav bol lepší ako u psov v štandardnej skupine.
Úspech pri poľovačke performance skupiny bol tiež výraznejší, jej psy za hodinu našli v priemere 2,49 ks vtákov, v štandardnej to bolo 1,55 ks.
Experiment potvrdil, že psy kŕmené potravou s vysokým obsahom bielkovín a tukov mali lepšie výsledky ako tie, ktoré mali jedlo s nízkym obsahom bielkovín a tukov.
Pri dlhodobej práci je potrebný vysoký obsah tuku. Performance krmivá obsahujú viac tuku, preto poskytujú viac energie a to pri nižších denných dávkach. Rovnako dôležitá je vysoká stráviteľnosť tohto druhu krmiva.

V minulosti sa predpokladalo, že vysoký obsah tuku v potravinách spôsobuje tepelný stres. Výskum to však nepotvrdil. Niektoré štúdie naopak preukázali, že psy kŕmené nízkotučnou diétou mali počas práce vyššie telesné teploty ako tie, ktoré jedli potravu s vysokým obsahom tuku, keďže ten pomáha pri záťaži.

Vplyv aj na čuch
Čuch psov má pri poľovačke dôležitú úlohu a je veľmi dobre vyvinutý. V mozgu psov je 40 krát viac čuchových neurónov ako u ľudí. Čuchový epitel psov je 18 – 150 cm2, zatiaľ čo u ľudí je 2 – 4 cm2. Čuch psov je preto asi 10 000 krát citlivejší ako u ľudí.
Na čuchové schopnosti pracujúcich psov (dospelý anglický seter) sa zamerala ďalšia štúdia. Zistilo sa, že psy kŕmené krmivom s obsahom nenasýtených mastných kyselín mali lepší čuchový výkon ako tie, ktoré mali krmivo obsahujúce nasýtené mastné kyseliny. Vysvetliť sa to dá tým, že mastné kyseliny ovplyvňujú vlastnosti bunkovej steny, teda aj objem vody v bunke. Objem vody v nej klesá práve vďaka nasýteným mastným kyselinám, čo zhoršuje funkciu bunky. Preto sú nenasýtené mastné kyseliny v potrave dôležitou zložkou.
Na základe výsledkov týchto testovaní možno dospieť k záveru, že potrava jednoznačne ovplyvňuje výkonnosť loveckých psov.
Prevzaté z magazínu Kutya