V našom magazíne postupne predstavíme náboje, ktoré sa používajú v poľovníctve. Začneme tými „menšími” s kalibrom 17.
.17 Remington (4,37×46) už nemôže byť považovaný za poľovnú zbraň menšieho kalibru, každopádne je najmenšou muníciou, ktorú vo viacerých krajinách používajú na daniela a diviaka, i keď vôbec nebol vyvinutý na tento účel.
S nábojmi podobného priemeru experimentujú zbrojári od roku 1944. Americký odborník na balistiku a známy poľovník Parker O. Ackley robil pokusy s nábojnicou existujúceho .218 Bee, ktorej hrot zúžil k náboju .17. Svoj vynález skromne pomenoval .17 Ackley Bee. Veľký úspech nedosiahol, ani jedna továreň neprejavila oň záujem, na trh nebol nikdy uvedený.
Neskôr boli pokusy s inými nábojnicami, ale nedarilo sa. Buď neboli dobre skonštruované alebo nemali dostatočný potenciál vo výrobe. Až kým sa na trh nedostal .17 Remington.
Jeho stvoriteľom je továreň zbraní a nábojov s názvom náboja, ktorá mu udelila patent. Predstavila ho na trhu v roku prvej Svetovej poľovníckej výstavy organizovanej v Maďarsku. Na výrobu použili nábojnicu existujúceho .223 Remington, ktorého hrot zúžili k mimoriadne expanzívnemu typu .172. Na trh ho uviedli s puškou Model 700 s valcovým-posuvným záverom. Zbrane pre tento typ náboja vyrábajú viacerí napr. Ultra Light Arms, Wichita, Tikka, atď. Viacero mojich známych si vybralo slávnu fínsku značku Sako.
Špeciálna munícia
Popularita .17 Remington narastala zo dňa na deň. Dnes má neporovnateľne viac priaznivcov ako na konci minulého storočia. Je to špeciálna munícia, ktorej využitie je obmedzené. Slúži na lov drobnej zveri a malých mäsožravcov. Pre ciele je vynikajúca, zabíja spoľahlivo aj v 300 metrovom kruhu, či máme na muške svišťa, veveričku, straku alebo vranu, prípadne kojota.
Ide o jedinečne presný náboj. Úsťová rýchlosť náboja značky HP Power Lokt vyrobenej Remingtonom s hmotnosťou 1,62 gramov je podľa nameraných katalógových údajov 1231 m/s, kým jeho energia je 1228 joulov. Optimálny dostrel má na 210 m. Rýchlosť je cca 1000 m/s ešte aj na sto metroch, na dvesto metroch je to porovnateľné s 11,7 gramovým .308 Winchestrom – hovoríme o úsťovej rýchlosti.
Náboj má dutú špičku, v momente dopadu expanduje výbušne. Rozpadne sa na drobné kúsky s okamžitý uvoľnením všetkej energie. To spôsobuje obrovský šok. Zabíja humánne, za okamih. Pri k nemu konštruovaných opakovačkách s valcovým – posuvným záverom v momente strely spätný náraz takmer necítiť. Môžu si ho používať aj osoby citlivejšie na náraz. K domácemu nabíjaniu si poľovníci často zvolia náboj 1,10 g V-max firmy Hornady.
Na lov líšok
V Austrálii je favoritom poľovníkov líšok, pretože na úlovku je iba drobná dierka. Vďaka tomu je možné získať kožušinu v špičkovej kvalite.
Na vysokú zver je úplne nevhodný, s výnimkou regulácie početnosti v rezerváciách. Používa sa napríklad pri každoročnej regulácii danielov v rezerváciách v Škandinávii. Poľovníci vtedy mieria výlučne na hlavu, presnejšie na oblasť mozgu, sŕňatá a mladé srnce zomierajú bleskovo. Obrovskou výhodou .17 Remington je, že vďaka okamžitému roztrhnutiu náboja neohrozuje zver, ktorá náhodou stojí za cieľom.
Môj priateľ, Švéd PÄR-OLA ANDERSSON za posledných desať rokov ulovil 700 až 1000 kusov vysokej zvery ročne – predovšetkým danielov, diviakov, jeleňov lesných opakovačkou s valcovým – posuvným záverom značky Remington M. 700 BDL kalibru .17 Remington. V jeho ruke vidím tú istú zbraň už päť či šesť rokov, výmenu hlavne doteraz nepotreboval, aj keď sa hovorí, že náboj .17 Remington hlavne priam „žerie“. Zdá sa, že to nie je vždy tak. Vo voľnej prírode používa väčšie kalibre, jeho multifunkčným favoritom je opakovačka s valcovým – posuvným záverom značky Kimber kalibru .338 Winchester Magnum. Má tiež pušku kalibru .375 Holland&Holland Magnum.
Ničivý náboj
Ja som opatrnejší, vyvarujem sa nábojom s priemerom pod 5,7 milimetra aj v rezerváciách, ale ochotne uznávam prednosti .17 Remington. Je jedným s najničivejších guľových nábojov, s akými som sa doteraz stretol. Počas svojej praxe som touto špeciálnou muníciou ulovil iba štyri prasiatka, ale videl som viacero stoviek ním ulovených danielov a diviakov. Ranou do mozgu zabíja tak dobre, ako ktorýkoľvek silnejší náboj s oveľa väčším priemerom.
Odrazenie guľky – odklon náboja – je v jeho prípade nemožný. Je neuveriteľne expanzívny, nech sa dotkne na svojej trajektórie čohokoľvek, čo i len vlákna trávy – okamžite to rozdrví.
Jeho nevýhodou je to, že je citlivejší na bočný vietor v porovnaní s jeho konkurentmi nábojmi s centrálnym zápalom .22, a hlavne pušiek, ktoré boli k nemu vyrobené, je potrebné čistiť častejšie, než tie s väčším kalibrom. Náročnejšia práca a väčšia námaha sa však oplatia, lebo vďaka nim majú pušky oveľa dlhšiu životnosť. Držal som v ruke viacero takýchto pušiek značky Sako a Remington, z ktorých sa strieľalo už viac ako tisíc krát, svoju super-presnosť si však napriek tomu dodnes zachovali.
Prevzaté z knihy Lászlóa Kovácsa: Kívánatos kaliberek
FOTO: Shutterstock