Do roku 2002 choroby ľudí s koronavírusovou infekciou predstavovali nevýznamné hnačkové ochorenia alebo postihnutie horných dýchacích ciest v podobe bežného prechladnutia. Vírusy pri nich obvykle nenapadli dolné dýchacie cesty (priedušky, pľúca), ako sa to deje pri súčasnej pandémii. Niekedy sa objavili komplikácie ako príležitostné vyvolanie záchvatov kašľa u astmatikov alebo opätovné prepuknutie chronickej bronchitídy u dospelých.
SARS
Situácia sa výrazne zmenila počas zimy v rokoch 2002 – 2003, kedy sa objavilo vysoko nákazlivé, závažné a často smrteľné ochorenie SARS – (Severe Acute Respiratory Syndrome), t. j. ťažký akútny respiračný syndróm, spôsobený koronavírusom SARS-CoV. Ochorenie prebiehalo prevažne ako ťažká atypická pneumónia. Hlavnými príznakmi boli vysoká teplota (nad 38°C), suchý kašeľ, krátky dych, ťažkosti s dýchaním. K prenosu dochádzalo najmä kvapôčkami pri kýchaní, reči, kašlaní, ale aj priamym kontaktom. Účinná terapia zatiaľ nie je známa. Liečba je spravidla symptomatická.
Predpokladá, že vírus sa k človeku dostal zo svojho zvieracieho hostiteľa – cibetky. Vírus izolovaný zo zdravej cibetky bol takmer zhodný s pôvodcom SARS. Ochorenie sa vyskytovalo hlavne v Číne, v Hongkongu a na Taiwane. Teda v oblastiach, kde sa mäso z cibetiek považuje za lahôdku. Vírus sa ľahko prenášal aj na ošetrujúci personál a leteckou dopravou sa rozšíril i do ďalších zemí – napr. Kanada.
MERS
MERS (Middle East Respiratory Syndrome) je vírusové respiračné ochorenie spôsobené vírusom MERS-CoV. Doterajšie vedecké analýzy naznačujú, že zdrojom nákazy sú jednohrbé ťavy.
Prvé prípady, u ktorých sa zaznamenal prenos z človeka na človeka boli v Saudskej Arábii v roku 2012. Tu sa vyskytli aj lokálne epidémie. Sporadické ochorenia boli hlásené tiež v Európe a to prevažne u ľudí s pozitívnou cestovateľskou anamnézou do krajín Blízkeho Východu. Prvá a zatiaľ posledná väčšia epidémia MERS-CoV mimo Arabského poloostrova bola v roku 2015 v Južnej Kórei.
Ochorenie začína typicky horúčkou a kašľom. Prítomné môžu byť bolesti hrdla, triaška, bolesti svalov a kĺbov a sťažené dýchanie. U ľudí s iným pridruženým ochorením a oslabeným imunitným systémom (diabetes, renálne ochorenie, chronické ochorenie pľúc atď.) môže ochorenie prejsť do ťažkej pneumónie, pri ktorej je nevyhnutné zabezpečiť ventiláciu pľúc a funkciu ďalších orgánov. V niektorých prípadoch sa zaznamenalo zlyhanie obličiek.
Najviac prípadov ochorenia MERS bolo evidovaných v krajinách Blízkeho Východu – Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty, Katar, Jordánsko, Omán, Kuvajt, Egypt, Jemen, Libanon a Irán.
Podľa vedeckých štúdií nemá vírus MERS-CoV vysoký pandemický potenciál. Komplikované prípady a úmrtia boli väčšinou zaznamenané u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Šírenie ochorenia je podľa doterajších zistení obmedzené na osoby v úzkom kontakte s chorým alebo na zdravotnícke zariadenia.
COVID-19
COVID-19 je infekčné ochorenie vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. Po prvý raz bol identifikovaný u pacientov v decembri roku 2019 v čínskom meste Wu-chan. Postihuje hlavne dýchací systém, v niektorých prípadoch vyvoláva ťažkú pneumóniu (zápal pľúc) a môže viesť k úmrtiu pacienta. Na konci apríla 2020 bolo na svete potvrdených vyše 3 200 000 prípadov nákazy a vyše 230 000 ľudí vírusu podľahlo.
Predpokladá sa, že prví pacienti sa nakazili na trhu s predajom živých zvierat vo Wu-chane prenosom mutovaného koronavírusu zo zvierat. Po čase sa potvrdil prenos vírusu SARS-CoV-2 z človeka na človeka, trvanie inkubačnej doby je od 2 do 14 dní. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní. K prenosu dochádza aj kontaminovanými predmetmi.
SARS-CoV-2 spôsobil začiatkom roka 2020 epidémiu, ktorá zasiahla predovšetkým mesto Wu-Chan v provincii Chu-pej v Číne. Od marca 2020 počet nakazených osôb v Číne výrazne nestúpal a ohniskom nákazy sa stala hlavne Európa a USA.
Na Slovensku boli od 13. marca 2020 postupne prijímané rozsiahle obmedzenia v snahe zabrániť šíreniu nákazy. Tie sa s klesajúcim počtom infikovaných začali od mája uvoľňovať.
Zdroj: ÚVZ SR, wikipedia.sk