Nie je na svete príliš veľa poľovníckych a rybárskych múzeí a keď aj sú, tak majú trochu iný charakter, než je u nás zvykom. Preto som pri návšteve Mníchova nemohol vynechať Nemecké múzeum poľovníctva a rybárstva v historickom centre mesta.
Kolískou klasického poľovníctva vo svete, nie prostého lovu, je stredná Európa a vďaka Františkovi Antonovi grófovi Sporckovi samozrejme aj končiny české, moravské a slovenské. Avšak bolo by neúprimné nepriznať významnú úlohu pri vzniku a rozvoji tradičného poľovníctva Bavorsku. Preto, keď som nedávno navštívil prekrásne okolie metropoly Mníchova, rozhodne som medzi pamiatkami nemohol vynechať lahôdku nielen pre milovníkov prírody, ale aj histórie – Nemecké múzeum poľovníctva a rybárstva (Deusches Jagd und Fischereimuseum) na Neuhauser Strasse v samotnom historickom centre mesta.
Suveníry musia byť
Múzeum sídli už viac ako polstoročie v zrekonštruovanej časti gotickej baziliky niekdajšieho augustínskeho kláštora a pred vstupom vás vítajú neprehliadnuteľné bronzové skulptúry statného kanca a sumca, rozhodne minimálne v skutočnej veľkosti. Medzinárodný novinársky preukaz tu síce vôbec neuznávajú, ale napriek tomu vás ochotne nechajú v areáli približne troch tisíc metrov štvorcových výstavnej plochy fotografovať, filmovať a bez akéhokoľvek obmedzenia sa pohybovať. A tiež si, za celkom slušný peniaz, kúpiť viac či menej gýčovité upomienkové predmety, ale aj odborné poľovnícke knihy, beletriu, obrazy, keramiku s poľovníckymi motívmi, výrobky z parožia, trofeje a dokonca aj preparáty zveri.
Vitajte v inom svete
Po zaplatení vstupného do piatich euro, deti a seniori majú samozrejme zľavu, sa z rušnej ulice neďaleko mníchovskej hlavnej stanice dostanete do úplne iného sveta. Po niekoľkých schodoch vystúpite do vyvýšeného kláštorného prízemia, kde vás milo prekvapí profesionálne stvárnená dioráma jednotlivých druhov zveri, vtáctva a rýb žijúcich v jednotlivých oblastiach Nemecka. Sú spracované nadmieru citlivo, s vysokou mierou vierohodnosti evokujú reálne a originálne životné prostredie vybraných druhov.
Fantázii sa medze nekladú
Okrem obvyklých zástupcov zvieracieho sveta, ktoré samozrejme poznáme aj z našej prírody, nemožno rozhodne prehliadnuť expozíciu venovanú „bavorskej národnej zveri“ – wolpimu. Čo to vlastne ten wolpi je? Je to celkom netradičné preparátorské vnímanie sveta zvierat očami fantázie tvorcov, teda krížence rôznych druhov v doslova neuveriteľných fantastických obrazoch. A tak tu môžete uvidieť zajaca s parožím, líšku či srnca so zajačími ušami, divokú kačicu s bažantím lonom, zajaca kladúceho ako sliepka a mnoho ďalších neuveriteľných až rozprávkových spodobnení. Tieto netradičné preparáty sa ešte dnes v Bavorsku, ale ojedinele aj v ďalších krajinách strednej Európy, objavujú medzi darčekmi, ktoré poľovníci a lesníci dostávajú napríklad pri životných jubileách. Prapôvod wolpiho je preto pripisovaný práve bavorským hájovniam, kde ho za dlhých zimných večerov vyrábali už začiatkom osemnásteho storočia preparátorským nadaním a fantáziou obdarovaní jágri. Aj keď sú tieto výtvory považované niektorými návštevníkmi múzea za minimálne gýčovité a majú svojich zaprisahaných odporcov, isté je, že patria k artefaktom dobovej ľudovej tvorivosti a reprezentujú bavorskú podobu „poľovníckej latiny“ a originálneho humoru.
Zbrane a sklo
Diorámy sú v múzejnej expozícii aj na prostrednom podlaží, kde sa k nim pridáva bohatá expozícia vzácnych poľovníckych zbraní a streliva hmatateľne dokumentujúcich vývoj lovu od praveku cez stredovek do súčasnosti, dobových obrazov nemeckých tvorcov, ďalej skla a neodmysliteľných sklenených a keramických pohárov, džbánov a korbeľov na pivo, často s drevenými či cínovými vekami. Mnohé z nich sú bohato zdobené maľbou s mimoriadnym citom pre detail a konkrétne stvárnenie rôznych poľovníckych motívov, čo dvojnásobne platí pri sklárskych výrobkoch zdobených brúsením a leptom. Pre nášho návštevníka je potešiteľné, že väčšina z úchvatných sklených výrobkov pochádza z rúk majstrov z českej strany Šumavy, ale aj zo sklárskych dielní v oblasti Železného brodu, Jablonca, Valašska alebo strednej Moravy.
Čo určite neprehliadnete
V hornom poschodí čaká každého návštevníka múzea impozantná prehliadka. Najskôr prejde do medziposchodia, kde možno vidieť často diskutované mohutné jelenie trofeje z Romintenu vo Východnom Prusku, ktoré kedysi Nemecku patrilo. Opäť sú tu zaujímavé filmové produkcie, ktoré sprevádzajú prakticky všetky expozičné bloky. V kombinácii nezvyčajného prostredia bývalého augustínskeho kostola a mimoriadne zaujímavo esteticky stvárnených expozícií prichádza veľkoleposť kostry prajeleňa s presklenými vitrínami plnými historických artefaktov. Raritné trofeje, historické výučné listy lesníkov a poľovníckeho personálu, chladné zbrane, kynologické a sokoliarske potreby, pytliacke náčinie. Expozície sú rozčlenené do menších, tematicky ladených segmentov. Neprehliadnuteľná je expozícia unikátnych saní používaných na zimný lov predovšetkým raticovej zveri, a to nielen v Nemecku a Rakúsku, ale napríklad aj v Rusku.
Deti sú tu vítané
Keďže sa ide aj o rybárske múzeum, nechýbajú diorámy a početné preparáty zo sveta rýb. To isté platí o výstavných segmentoch dokumentujúcich vývoj lovu rýb na nemeckých riekach aj na mori. Mníchovské múzeum má veľké čaro v tom, že je predovšetkým orientované na deti a mládež, ktorá sa tu cítia ako doma. Sám som bol svedkom toho, že tu deti počas prehliadky absolvovali súťaž v poznávaní a hľadaní „zvieracieho pokladu“. Niečo ako istá forma Detských dní sv. Huberta, ale v malom, múzejnom. Príbehy lesa a riek sú v múzeu na Neuhauser Strasse v informačne, graficky a preparátorsky zaujímavom a originálnom podaní natoľko prijateľné a inšpirujúce, že tomu neodolajú nielen malí, väčší, ale ani dospelí. Početné rodiny s deťmi, ale aj zahraniční turisti, sa tu dobre bavia a vzdelávajú. Ja som mal rovnaký pocit.
Mimochodom, pri neďalekých jazerách pod horami, napríklad pri Tegernsee, nájdete poľovníctvo v najrozmanitejších podobách. Pripomínajú ho nielen trofeje jeleňov na štítoch domov, maľby na fasádach domov, ale aj odevy v miestnych obchodíkoch, gastronómia, ponuka trofejí a obrazov v miestnych antikvariátoch. Ale to už by bolo na ďalšie rozprávanie.
Na čo nezabudnúť?
Podrobnejšie informácie nájdete na www.jagd-fischerei-museum.de.
Otvorené je každý deň v týždni od 9.30 do 17. hodiny, vo štvrtok až do 21. hodiny.
Po návšteve si určite dajte skvelé bavorské pivo, je to poľovnícky zážitok na jednotku. Každému vrelo odporúčam!