Testovali sme opakovaciu guľovnicu Browning X-Bolt. Firma Browning je v mojej mysli spätá predovšetkým s dvoma zbraňami – so samonabíjacími guľovnicami BAR a s brokovými kozlicami. Ponúka aj ďalšie guľovnice, no nadchol ma až model X-Bolt.
Dnes už klasická broková kozlica Browning Superposé (B 25) a jej nasledujúce generácie stáli pri zrode dnešnej popularity tohto druhu zbraní a ich obľuba neklesá. Browning Cynergy je zbraň, ktorá ma nadchla kreativitou a vynachádzavým riešením bicieho mechanizmu. Browning ponúka i rad ďalších guľovníc – so záverom ovládaným spodnou pákou, nabíjané pohybom predpažbia ( „pumpa“) alebo s priamoťažným záverom. A ponúka tiež guľovnice radu A-Bolt s valcovým odsuvným záverom. Priznám sa, že k ich pôvodnému prevedeniu som si nejako nenašiel vzťah, pažbenie a celkové vyváženie mi nejako nesadli. To nemení nič na tom, že ide o spoľahlivé zbrane a množstvu užívateľov verne slúži k ich plnej spokojnosti. Ale možno som nebol sám, pretože zbraň priznala celý rad kozmetických úprav s cieľom priblížiť ju vkusu európskych lovcov. Vznikol Eurobolt, s bavorskou pažbou s nahor vyklenutou lícnicou – „kaprím chrbátom“ a spúšťovým mechanizmom s napínačikom. V poslednej dobe sa Eurobolt dodáva s výmennými mieridlami – buď si môžete nainštalovať klasický plátok, alebo robustnú nahánkovú lištu. Eurobolt už bol lepší, ale skutočnú radosť mi urobil Browning až keď začal ponúkať A-Bolt s pažbou Monte Carlo. Ale stále vo mňa zostávala spomienka na prvé stretnutie s A-Boltom, ktoré ma nenadchlo.
Viac ako len nový make up
Keď Browning International predstavila novú guľovnicu X-Bolt, povedal som si, že je to len nový make up na starnúcej tvári A-Boltu a Euroboltu. Jednoduchá americká pažba a nejaký „gombík navyše“ na kľučke záveru. Len tak zo zdvorilosti som počas rozhovoru s Till Cussmannom z Browningu vzal pušku do ruky a skusmo zalícil. Zmenu som spoznal okamžite. Nová guľovnica má síce americkú pažbu podobnú ako A-Bolt, ale rozmery sú iné, iný je tvar a sklon pištoľovej rukoväte, iné je aj vyváženie. Pri uchopení kľučky záveru na „gombíku navyše“ asi vyzerám trochu zmätene. Till Cussmann vysvetľuje: „Na mnohých typoch guľovníc s valcovým odsuvným záverom sa pri zaistenej zbrani nedá otvoriť záver. Poistka blokuje pohyb kľuky. Slávna trojpolohová poistka, ktorá umožňuje v prostrednej polohe otvorenia záveru inak zaistenej zbrane, zasa vyžaduje na otvorenie záveru manipuláciu s hmatníkom poistky. Keď máte zmrznuté prsty, alebo ste vo chvate, ľahko zbraň nechtiac odistíte. Stane sa tak v situácii, keď chcete vlastne len zbraň dostať do najbezpečnejšieho možného stavu, teda bez náboja v komore. Neviem, aký názor na to máte vy, ale nám to pripadalo ako protirečenie.“ Stlačením gombíka na koreni kľuky záveru, teda bez akejkoľvek manipulácie s poistkou, možno odblokovať kľučku záveru a bez ohľadu na polohu poistky záver otvoriť. Klasická poistka je na krku pažby a má iba polohy zaistené a odistené. Vypínajú sa tlakom hmatníka vpred, zabezpečenie sprevádza len tiché „ťuknutie“.
Pozrime sa na záver
Záver vychádza z koncepcie A-Bolt. Je uzamknutý tromi masívnymi uzamykacími ozubmi, tým je zmenšený uhol kľuky záveru pri jeho ovládaní a kľučka nekoliduje ani s rozmernými zameriavacími ďalekohľadmi na nízkej montáži. Vyťahovač je tvorený malým odpruženým pazúrikom a nepresahuje profil tela záveru. Úderník sa napína pri otváraní záveru podobne ako u väčšiny guľovníc s valcovým odsuvným záverom už od čias mauseroviek radu 98. Z temena uzáverovej matice vystúpi pri napnutom úderníku jeho zadný koniec v podobe plochého výstupku zvýrazneného červenou farbou, ktorý slúži ako výstraha. K vybratiu záveru slúži malé tlačidlo vzadu na ľavej strane puzdra záveru zbrane. Vyhadzovač je odpružený valcový čap na čele záveru. Čelo záveru je vyhĺbené, takže objíma dno nábojnice. Valcové telo záveru je v strednej časti odľahčené vybraním. Záver aj telo zbrane sú z ocele, záver sa obrába z plného výkovku. Možno to nie je najlacnejší spôsob, ako vyrobiť záver, ale výsledok je preverený ako extrémne spoľahlivý a trvanlivý. Na rozdiel od väčšiny valcových odsuvných záverov používateľ nemá možnosť záver X-Bolt ďalej rozoberať, nesníme ani záverovú maticu.
Hlaveň a zásobník
Podobne ako A-Bolt, aj X-Bolt má puzdro záveru čiastočne hranené. Vyhadzovacie okienko je výhradne smerované doprava. Na prednom a zadnom mostíku sú po štyri závitové otvory, na ktoré je možné upevniť montáž optiky. Teda, montáž Browning, pochopiteľne. Chápem, každá firma má svoj vlastný systém montáže, kto si kúpi zbraň, musí si kúpiť od výrobcu zbrane i montáž. Napriek tomu by som sa raz rád dožil stavu, keď upevňovacie body montáží budú aspoň trochu štandardizované. Hlaveň je v plnej balistickej dĺžke, teda asi od 56 do 66 centimetrov podľa kalibru. Je plávajúca, čiže sa nikde nedotýka predpažbia, čo prispieva k presnosti. Ústie hlavne je chránené pred náhodným poškodením hlbokým zapustením.
A-Bolt mal nábojovú schránku s výklopným dnom, na ktorom bol nesený držiak nábojov. Ten je snímateľný vcelku aj s nábojmi a možno teda ľahko a rýchlo vybrať zo zbrane všetky náboje bez toho, aby ste museli manipulovať so záverom alebo aby sa vám náboje vysypali do dlane (alebo do trávy, ak budete nešikovní). To je obdoba zásobovacieho mechanizmu použitého u niektorých guľovníc radu Browning BAR. X-Bolt má obyčajný, jednoradový zásobník, ktorý stlačením západky tesne pred zásobníkovou šachtou uvoľníte a zásobník vám vkĺzne do dlane. Západka zásobníka je súčasťou zásobníka. Zásobník je z plastu a podľa zvoleného kalibru pojme tri až päť nábojov.
Till Cussmann, marketingový riaditeľ Browning International, s X-Boltom.
Spúšť ako pierko
Úplne nanovo je skonštruovaný spúšťový mechanizmus. Firma ho ponúka pod obchodným názvom Feather Trigger – spúšť ako pierko. Ide o mechanizmus založený na troch pákach. Ak budem postupovať od úderníka ku spúšti, tak prvá je spúšťová páka. Tá zaberá s nosom úderníka a drží ho v napnutej polohe. Páka je jednozvratná, os otáčania je vzadu za funkčnou plochou. Spúšťová páka je podopretá ďalšou pákou, ktorú budem ďalej nazývať stolička. Aj táto páka je jednozvratná a podopiera predný koniec spúšťacej páky. O túto páku sa opiera spúšť, ktorá je v podobe dvojzvratnej páky. Jej spodnom ramenom je spúšťový jazýček. Pri jeho stlačení sa pohybuje vzad, zatiaľ čo horný koniec sa oprie o stoličku a tlačí ju vpred. Stolička pod tlakom spúšte kývne vpred, tým vyjde zo záberu s predným koncom spúšťacej páky. Tá stratila oporu, pod tlakom nosa úderníka kývne predný koniec spúšťacej páky nadol, nos úderníka sa prešmykne nad spúšťovou pákou a úderník svojou špičkou odpáli náboj v komore. Ako vyplýva z opisu, je to veľmi jednoduchý spúšťový mechanizmus, ktorý pritom možno veľmi precízne nastaviť čo do jeho odporu, ktorý má veľmi krátky chod a prakticky nemá prepad. Kvalitné prevedenie znamená chod, ktorý je úplne hladký a netrie. Z továrne je odpor nastavený na 15 Newtonov (cca 1,5 kg) a užívateľ si ho môže podľa osobnej preferencie nastaviť v rozmedzí od 13 Newtonov do 22 Newtonov. Identický spúšťový mechanizmus, len pod „krycím menom“ M.O.A., používa teraz aj ďalšia zbraň zo stajne koncernu Browning International, guľovnica Winchester 70.
Tri prevedenia
Puška sa dodáva v troch prevedeniach: X-Bolt Hunter osadený klasickými otvorenými mieridlami. Muška je s vložkou zo svetlovodného vlákna, mieridlá sa dodávajú dvojaké – buď masívna naháňková lišta, alebo klasický plátok sklonený dozadu. Priznám sa, že si pre svoje účely neviem predstaviť, že by som si mieridlá prehadzoval, ale mám kamarátov, ktorí by túto možnosť (napr. na začiatku naháňkovej sezóny) využili s chuťou a pravidelne. Takže je mi toto dedičstvo Euroboltu vyslovene sympatické.
Ďalšou verziou (ktorá zrejme bude veľmi populárna v USA) je X-Bolt bez pevných mieridiel. Obe spomínané prevedenia sú dodávané s pažbením v dreve. Poslednou verziou je X-Bolt Stainless Stalker. Ako názov napovedá, je vyrobený z nerezovej ocele (v matne šedo-bielom povrchu), pevné mieridlá nemá a pažba je zložená. Táto zbraň je určená pre lov v extrémnych podmienkach.
Isté ovládanie
Vďaka láskavosti firmy Walter Trading, dovozcu zbraní Browning do Českej republiky, som mal možnosť si novú X-Bolt Hunter krátko vyskúšať. Ako som povedal, hoci sa zbraň tvári veľmi podobne ako jej predchodca A-Bolt, od prvého prilícenia cítite rozdiel. Jedna vec je vyváženie zbrane. Americká pažba X-Bolt mi sadla do ramena, najmä pri rýchlych ranách. Zdrsnenie úchopových plôch na pištoľovej rukoväti a predpažbie klasickou krížovou rybinou pomáha pocitu istoty držania zbrane. Zdrsnenie na predpažbí je aj na jeho spodnej ploche, čo síce môže trochu komplikovať streľbu s oporou, ale s ohľadom na fakt, že aj v takom prípade som zvyknutý na oporu pod predpažbie položiť ruku, mi nevadí. Profil predpažbia s plytkými drážkami na bokoch pritom prispieva k pocitu istého ovládania zbrane, najmä pri rýchlych, hodených ranách.
Pohodlné narábanie
Dosah na kľučku záveru, poistku i spúšť bol veľmi dobrý, chod poistky bol istý a spoľahlivý. Guľôčka kľuky leží pri zatvorenom závere pomerne blízko k spúšti, uhol otvorenia záveru je asi 60 stupňov, takže prebíjanie je rýchle. Chod záveru je hladký, istý, bez nadmerných vôlí. O kvalite výroby netreba pochybovať, všetky diely sú čisto vyrobené, bez vytrhávania alebo hrubých stôp po obrábaní. Tiež výmena zásobníka je rýchla a jednoduchá, jeho západka je veľká, priestor okolo západky je dostatočný aj pre prst v zimnej rukavici. Umiestnenie je intuitívne a po stlačení západky zásobník sám vkĺzne do ruky. Tak trochu netradičné oblé tvary zásobníka sú veľmi príjemné, ak nesiete zásobník (napríklad záložný) vo vrecku. Zásobník neštuchá do nohy. Plastový zásobník navyše v zime nechladí do ruky ako kovový.
Treba vedieť strieľať
Do polovice plná horná plocha nad nábojiskom by mala obmedziť riziko vzniku nečistôt do záveru. Okienko je pritom stále ešte dosť veľké na to, aby ste ním v prípade potreby vložili náboj priamo do komory. Do zásobníka ho ale nedostanete, na to už treba zásobník vybrať.
Chod spúšte je presne taký, ako ho výrobca sľubuje. Hladký, krátky, nastaviteľný. Prakticky nemá prepad. Položíte prst na spúšť, začnete tlačiť a vcelku bez pocitu pohybu prsta po prekonaní odporu vyjde rana. Niekto môže namietať, že X-Bolt nemá napináčik. Mne osobne ani nechýba, zastávam názor, že zbraň má mať len jeden odpor spúšte a jednu dĺžku jej chodu. Môj postoj k napínáčkom by sa dal charakterizovať slovami puškára, ktorými odpovedal na otázku jedného kamaráta na možnosť inštalácie napínáčika na pušku slovami: Pane, a nechcete radšej tie peniaze investovať do streliva a naučiť sa narábať so spúšťou? Ak je chod spúšte tak kvalitný ako má X-Bolt, navyše jednoducho nastaviteľný, potom napináčik podľa mňa naozaj nie je nutný. Pre prestavaní odporu spúšte treba povoliť dve imbusové skrutky držiace lúčik spúšte (súčasne je to aj kryt zásobníkovej šachty) a lúčik sňať. V tom okamihu je pred spúšťou voľne prístupná malá skrutku s vnútorným dvojmilimetrovým šesťhrankom, ktorým možno odpor nastaviť. Priznám sa, že najprv ma táto „procedúra“ trochu zarazila, ale potom som jej prišiel na chuť. Odpor spúšte strelec nenastavuje každý deň, možno ani každý rok, možno len raz a hotovo. Na rozdiel od rôzneho prepchávania skrutkovača lúčikom je riešenie X-Bolt pohodlné a presné a navyše, po spätnej inštalácii lúčiku, je medzi spúšťou a krytom len minimálny priestor, ktorým by mohli vniknúť do mechanizmu nečistoty.
Muška svetlovodiaca
Veľkým pozitívom Huntera je muška sa svetlovodiacim vláknom. Mieridlá so svetlovodiacimi vláknami sú podľa mňa veľký krok v streleckom komforte. Starnem a začínam si uvedomovať, že mi starnú aj oči – pri malom kontraste terča a za horších svetelných podmienok začínam mať problém so zreteľnosťou mieridiel. Svetlovodiaca muška v takejto situácii veľmi pomôže. Na zbrani, ktorú som mal možnosť si vyskúšať, bola inštalovaná nahánková lišta. V kombinácii so svetlovodiacou muškou je to naozaj rýchly, a pritom napodiv aj pomerne presný zameriavací systém, s ktorým som na 50 metrov dosahoval rozptyl troch rán posediačky okolo päť centimetrov.
Pozlátko sa ligoce
Pri streľbe sa tiež kladne prejavila gumená pätka s vnútornými lamelami Inflex Technology. Vnútri pätky sú šikmo orientované pružné lamely, ktoré sa pri výstrele pri pohlcovaní spätného rázu definovane deformujú a pri svojom narovnaní vytvárajú mierny moment preklopenia, ktorý pomáha znižovať zdvih ústia po výstrele a urýchľujú opakované navedenie zbrane na cieľ. Aká výrazná pomoc to je, neviem objektívne posúdiť. Subjektívne môžem povedať, že je príjemná a nekĺže. Pätka, ktorá sa deformuje smerovo riadene a vytvára tak moment preklopenia stabilizujúci zbraň, sa prvýkrát objavila na brokovnici Browning Cynergy, hoci u nej má značne odlišný tvar.
Tradičné pozlátenie spúšte na zbraniach Browning je už len milou čerešničkou na torte celkovo naozaj vydarenej zbrane. Okrem estetickej funkcie tiež ponúka veľmi dobrú ochranu povrchu proti korozívnym účinkom ľudského potu.
Oslní až pri používaní
S X-Boltom urobila firma Browning na poli klasických opakovacích guľovníc nenápadný, ale podľa mňa dosť podstatný krok vpred. Nie je to puška, ktorá by na prvý pohľad oslňovala mimoriadnym vzhľadom. Americká pažba je prostá, línie sú skoro až chudobné. Ale úžitkové vlastnosti sú vynikajúce. Je to presná, pohotová zbraň s výborným spúšťovým mechanizmom. Bude excelovať v lesnom a zmiešanom poľovnom revíri, na nahánkách, svoju prácu nepochybne veľmi dobre odvedie aj na dlhé vzdialenosti typické pre poľný poľovný revír. Aj keď tu by som dal prednosť pažbe typu Monte Carlo. Tú zatiaľ Browning neponúka, ale kto vie, X-Bolt je ešte veľa mladý. Tiež výber kalibrov je dostatočný, aby vyhovel prakticky každému. Čo bude ďalej so starým dobrým A-Boltom a Euroboltom, to neviem. Každopádne v novom X-BOLT mu vznikla (a nielen jemu) celkom silná konkurencia.
Zdroj:
Za spoluprácu ďakujeme pánom: Till Cussmann a Fr. Gallego (Browning International), J. Studýnka (Walter Trading).