Euroúradníci chcú zastaviť terorizmus obmedzením legálnej držby zbraní, vrátane poľovníckych. Odborná konferencia ešte na jar odmietla návrh novely smernice o zbraniach, Európska komisia však trvá na svojom. Proces schvaľovania novely pokračuje. Situácia sa nevyvíja priaznivo, ale ešte stále môžeme niečo urobiť. Každý z nás.
Spor o novú smernicu EÚ o nadobúdaní a držbe zbraní sa vyostruje. Európska komisia po minuloročných novembrových útokoch v Paríži ušila horúcou ihlou návrh na zásadné sprísnenie, ktoré je v skutočnosti zamerané na legálnych držiteľov zbraní, nie na teroristov. Hoci odborná verejnosť na konferencii v priestoroch europarlamentu v Bruseli podrobila návrh zdrvujúcej kritike, Európska komisia neustúpila. O konečnej podobe smernice rozhodujú ďalšie dva zákonodarné orgány: Rada EÚ a Európsky parlament. Sľuby sa sľubujú Z právneho hľadiska väčšina zbraňovej legislatívy patrí do kompetencie národných štátov, spoločný právny rámec EÚ potom stanovuje smernica Rady 91/447/EHS o kontrole, nadobúdaní a držbe zbraní. V politických kruhoch sa už niekoľkokrát objavili tendencie novelizovať smerom k väčšiemu obmedzeniu a unifikácii držby zbraní v jednotlivých členských štátoch, ale doposiaľ k zásadnému obmedzeniu nedošlo. Teraz však ide do tuhého. Pôvodne úradníci Európskej komisie chlácholili držiteľov zbraní, že pôjde len o zjednotenie značenia a o obmedzenie nelegálneho obchodu. Na sľub však Európska komisia rýchlo zabudla a po novembrových teroristických útokoch v Paríži predstavila 18. novembra 2015 úplne iný návrh na „riešenie“, ktorý nás šokoval. Okrem miliardových nákladov a nadmernej byrokracie by to pre nás prakticky znamenalo napríklad zákaz väčšiny poloautomatických poľovníckych zbraní, skrátenie platnosti zbrojného preukazu z desať na päť rokov a evidenciu aj pre vzduchovky a neškodné makety, znemožnenie vlastníctva zbrane lesníckym stredoškolákom do osemnásť rokov a podľa návrhov v Rade EÚ dokonca aj zákaz bežných poľovníckych zbraní „vojenských kalibrov“, teda napríklad 308 W, 30-06 Sprg, 8×57 a iných!
Na konferencii v Bruseli sa zišlo vyše sto odborníkov.
Po útokoch v Bruseli Rada ešte viac pritvrdila a navrhuje zákaz všetkých krátkych i dlhých samonabíjacích zbraní s odnímateľným zásobníkom a ďalšie obmedzenia. Štrnásteho júla, v deň štátneho sviatku Francúzska, vošiel šofér s kamiónom úmyselne do zhromaždenia ľudí v Nice a zabil vyše 80 ľudí. Vzhľadom na to, že vo Francúzsku už teraz platia pre legálnych držiteľov zbraní veľmi prísne obmedzenia, legálne nosiť zbraň je takmer vylúčené, a navyše platí výnimočný stav, tak, žiaľ, aj táto tragédia jasne ukazuje, že princíp zákazu legálnych zbraní je neúčinný a vôbec nerieši otázku terorizmu. Poľovníci v europarlamente Vyše sto účastníkov z radov europoslancov, úradníkov, zástupcov poľovníckych a streleckých organizácií, zástupcov výrobcov a predajcov zbraní sa zišlo 1. marca 2016 v Bruseli na odbornej
konferencii na tému smernica EÚ o zbraniach. Konferenciu usporiadala v priestoroch europarlamentu organizácia FACE. Mal som tú česť reprezentovať na konferencii záujmy našich poľovníkov. O konferenciu prejavili vážny záujem aj traja zástupcovia Združenia na ochranu práv majiteľov zbraní LEX, ktorí cestovali na vlastné náklady so mnou. Konferenciu otvoril europoslanec Karl-Heinz Florenz, ktorý predsedá europarlamentnej poľovníckej skupine, v ktorej je vyše 150 europoslancov z celkového počtu 751. Aj ďalšia rečníčka Vicky Fordová, predsedníčka europarlamentného výboru pre vnútorný trh a spravodajkyňa k novele smernice o zbraniach, zastávala na konferencii veľmi rozumné stanovisko. Pôvodne mala vystúpiť aj eurokomisárka pre vnútorný trh Elžbieta Bienkowska, na konferenciu však napokon neprišla. Namiesto nej vystúpil jej riaditeľ kabinetu Thomasz Husak, ktorý emotívne obhajoval tvrdé zákazy a obmedzenie Európskej komisie, a pritom tvrdil, že smernica nie je namierená proti legálnym držiteľom zbraní. Ale kto by mu veril? Nikto, súdiac podľa odmietavých reakcií v konferenčnej sále.
Zástupca EK Alain Alexis (vpravo) popudil celú českú snemovňu.
Načo ten zhon?
Bruselská administratíva sa s prijatím novej smernice neobvykle ponáhľa. Na konferencii zaznel nasledujúci časový harmonogram: – 16. marec – verejné prerokovanie smernice – 20. apríl – diskusia v Európskej komisii – 27. apríl – finálny termín pre pozmeňovacie návrhy – jún 2016 – finálne hlasovanie o smernici. Komisia predstavila svoj návrh na „riešenie terorizmu“ koncom roka 2015. Rada vedená holandským predsedníctvom schválila upravené, ešte horšie znenie smernice 10. júna v Luxemburgu silovou formou – prehlasovaním ministrov vnútra Českej republiky a Poľska, ktorí jediní boli proti. Slovensko a Nemecko sa zdržali hlasovania. Smernica je taký paškvil, že k nej vzniklo rekordných 850 pozmeňovacích návrhov, ktoré prerokoval europarlamentný výbor pre vnútorný trh (IMCO) 13. júla. Nemožno tu hovoriť o výhre či prehre legálnych držiteľov zbraní. Niektoré sporné body boli odstránené, iné zmiernené, niektoré nové vznikli, a najmä – legislatívny proces sa ešte neskončil. Na jeseň, presnejšie 22. novembra, pôjdu návrhy na plénum všetkým 751 poslancom a uskutoční sa zmierovacie konanie, teda tripartita EK, Rady EÚ a EP. Výsledok bude pravdepodobne kompromis kompromisov, preto treba pokračovať v argumentácii v prospech držiteľov zbraní, vo vysvetľovaní verejnosti aj zákonodarcom, že obmedzovanie legálnych držiteľov zbraní nevyrieši otázku terorizmu v Európe.
Zmierovanie bez zmierenia
Pripomeňme si, že do legislatívneho procesu EÚ sú zapojené tri zákonodarné orgány. Európska komisia (EK) legislatívu navrhuje, v podstate má pozíciu zodpovedajúcu európskej vláde. Legislatívne návrhy EK potom potvrdzuje Rada EÚ zložená zo zástupcov národných vlád a príslušných ministerstiev všetkých 28 krajín, a tiež 751-členný volený Európsky parlament (EP). Ak Parlament alebo Rada nesúhlasí s návrhom Komisie, potom nastane v prípade odlišných stanovísk Rady a Parlamentu takzvaný zmierovací proces. Aj keď Rada smernicu odobrila, a teda ju schválili už dva z troch legislatívnych orgánov únie, ešte stále ostáva Parlament. A tu je práve šanca, keďže europoslanci sú volení zástupcovia, na rozdiel od nikým nevolených úradníkov Komisie a Rady, ktorí sa nikomu nezodpovedajú. Europoslanci počúvajú hlas ľudu, preto treba zmobilizovať všetky sily, aby sme v poslednej tretine nerovného boja zabodovali. Podpisujte petíciu, oslovujte svojich europoslancov. Každý hlas sa ráta. Europoslanci sú väčšinou naklonení našim postojom, potrebujú len vedieť, že si ich postoj ceníme, potrebujú dodať odvahu, aby ďalej vzdorovali tlaku Komisie.
A čo slovenské predsedníctvo?
Od 1. júla prevzala naša krajina na pol roka predsednícku úlohu v Rade EÚ, a to je pre poľovníkov dobrá správa. Slovensku sa nepáči súčasné znenie smernice o zbraniach a európski poľovníci vkladajú do nášho predsedníctva veľké nádeje. Dúfajú, že otočíme kormidlo a napravíme čo najviac škôd napáchaných predchádzajúcim zmätočným a servilným holandským predsedníctvom.
Brexit mieša karty
Pokiaľ ide o zbraňovú legislatívu, s odchodom Veľkej Británie ubudne jeden silný hlas proti držbe zbraní. Krátkodobo nám Brexit pomôže posilniť argument, že občania EÚ majú dosť nezmyselných regulácií z dielne Komisie. V dlhodobom horizonte však musím pochybovať, že Brexit vyženie úradníckeho šimľa z Bruselu. Šéf Komisie Jean-Claude Juncker už povedal, že neodstúpi, a naopak hlása „viac Európy“, teda ešte väčšiu integráciu a rozšírenie eurozóny. Vôbec teda nepochopil dôvody Brexitu. Navyše aj ostatní eurokomisári a ich úradníci majú hrošiu kožu. Čoskoro sa otrasú, možno to bude časom ešte horšie a väčší vplyv bude mať akurát Nemecko a Francúzsko, ktoré je najväčším pôvodcom zbraňových reštrikcií.
Budú vzduchovky len na zbrojný preukaz?
Nebudú zbrane, nebude poľovníctvo
Talianskym, francúzskym a anglickým euroúradníkom je jedno, že smernica prejde, oni poľovníctvo nemajú, ale nám to nemôže byť jedno. Bolo by tiež naivné hovoriť si, že sa vás netýka, čo bude s pištoľami, samonabíjacími guľovnicami a vojenskými kalibrami, keď máte guľobrok s poľovníckym kalibrom. Lenže v súlade s pravidlami sa Komisia po piatich rokoch k smernici vráti a prehodnotí ju, a príkladov postupného obmedzovania je dosť. Napríklad vo Veľkej Británii pred rokmi začali s obmedzovaním športových strelcov, hobby strelcov a krátkych zbraní, a potom prišlo aj na poľovníkov. Dnes musia najskôr predložiť odporúčanie od dvoch ctihodných susedov (napríklad bankára a advokáta), musia mať zabezpečené pozemky, ale ani potom ešte stále nemajú automatický nárok na poľovnú zbraň. Ak sa teraz nepostavia držitelia zbraní proti reštriktívnym opatreniam, strelecká komunita sa rozdelí, oslabí a o ďalších päť, desať rokov skončí aj nárokové právo našich poľovníkov na obyčajnú opakovačku alebo zlamovaciu pušku. Okrem toho by mala byť výroba a úprava zbraní a streliva vyhradená už len pre podnikateľov s licenciou, čo znamená zákaz prebíjania streliva bežným držiteľom zbraní. Pre mnohých z nás to bude znamenať koniec zábavného koníčka, optimálnych laborácií aj finančných úspor na strelive.
Nálady úradníkov a politikov
Každý poľovník s rodinou môže prispieť svojou troškou do mlyna. Niekto nájde odvahu a čas osloviť europoslanca, niekto dá zasa najavo svoj názor v celoeurópskej internetovej petícii „You cannot stop terrorism by restricting legal gun ownership“ (Terorizmus nezastavíte obmedzením legálnej držby zbraní) na adrese www.gunban.eu. Obávam sa, že ani svätý Hubert nevie, ako to dopadne. Smernica EÚ o zbraniach je kontroverzná, návrh nekvalitný, nálady úradníkov a politikov v tejto veci sú ťažko predvídateľné. Našej veci rozhodne prospeje, keď budeme všetci robiť, čo je v našich silách. Vrcholom je, že predstavitelia EK používajú opäť starý trik a neustále opakujú, že legislatívna úprava nie je namierená proti legálnym držiteľom zbraní, ale proti teroristom. Podľa návrhu EK by mal byť zlikvidovaný napríklad aj Gabčíkov samopal Sten, ktorý má nevyčísliteľnú historickú hodnotu. V tejto súvislosti si hovorím, že sľuby Európskej komisie znejú poľovníkom asi tak dôveryhodne, ako sľuby československým výsadkárom počas heydrichiády: Vzdajte sa, nič sa vám nestane!
(Autor je zástupca ČMMJ vo FACE a predseda výboru Medzinárodnej asociácie pre sokoliarstvo IAF.)