Otvorená diskusia v EP
Európski verejní činitelia, africké delegácie a mimovládne organizácie sa stretli 27. júna 2023 v Európskom parlamente, aby diskutovali o tom, ako najlepšie bojovať proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi zvierat, čo je kľúčovou otázkou pre zastavenie straty biodiverzity.
Podujatie, ktorého hostiteľom bol poslanec Európskeho parlamentu Alex Agius Saliba (S&D Malta), sa výrazne zameralo na Akčný plán EÚ proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi. Diskutovalo sa o niekoľkých témach vrátane potreby predchádzať tento problém a riešiť jeho základné príčiny, existujúce politické rámce a nariadenia, kľúčovú úlohu miestnych komunít, ako aj význam globálnych partnerstiev.
Poslanec EP Alex Agius Saliba poukázal na skutočnosť, že nelegálny obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami zostáva vážnym a rozšíreným problémom, a preto sú potrebné opatrenia a väčšia informovanosť. Vo svojom úvodnom prejave uviedol: „…Je dôležité zdôrazniť, že legálne a trvalo udržateľné využívanie voľne žijúcich živočíchov a voľne žijúcich živočíchov a ich obchod môže prispieť k obnove populácií ohrozených druhov vytvorením stimulov na ochranu miestnych spoločenstiev a súkromných osôb. Miestne komunity sú na mnohých úrovniach zasiahnuté nezákonným obchodom s voľne žijúcimi druhmi a musia byť naďalej uznávané ako zásadní partneri v boji proti tomu.“
V rámci Akčného plánu EÚ sa uznáva, že EÚ je dôležitým centrom pre celosvetové obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi. Okrem toho má EÚ globálne dobré postavenie na to, aby pomohla viesť boj proti tomuto problému. Toto zdôraznil v hlavnom prejave Jorge Rodriguez Romero, vedúci oddelenia globálnej environmentálnej spolupráce a multilateralizmu, GR pre životné prostredie (EK): „Nezákonný obchod s druhmi vedie k strate biodiverzity, zvyšuje riziká pre verejné zdravie a zbavuje miestne komunity zákonných a udržateľný príjem. Nedávno prijatý akčný plán EÚ proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi má za cieľ poskytnúť komplexný rámec na zintenzívnenie úsilia v boji proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi v EÚ aj na celom svete. Miestne komunity zohrávajú kľúčovú úlohu v manažmente a ochrane voľne žijúcich živočíchov a ich aktívne zapojenie je nevyhnutné…“
Prítomné africké delegácie zdôraznili už existujúce iniciatívy. Uznala sa potreba implementovať iniciatívy v rámci EÚ a mimo nej, ktoré podporujú živobytie a podnecujú miestne komunity, aby podporovali a oceňovali ochranu živočíchov a rastlín.
Prírodný cestovný ruch, dobre riadený lov a udržateľný obchod s voľne žijúcimi zvieratami boli zdôraznené ako dôležité na podporu ochrany a financovania operácií proti pytliactvu.
Veľvyslanec Tanzánijskej zjednotenej republiky pri EÚ, HE Jestas Abouk Nyamanga, v súvislosti s existujúcimi ochranárskymi snahami v Tanzánii uviedol: „Udržateľný lov dáva život komunite a je kľúčovým pilierom trvalo udržateľnej ochrany.“ Zároveň zdôraznil potrebu prijímať rozhodnutia založené na vede a poskytnúť rôzne príklady iniciatív v teréne, ktoré sú prínosom pre komunity a ochranu prírody.
Skúsenosti z Botswany podčiarkla Tebatso Baleseng, zástupkyňa vedúceho misie Veľvyslanectva Botswany pri Európskej únii. Poukázala na zavedené operácie proti pytliakom stanovené v národnej stratégii boja proti pytliactvu, ktorá bola vypracovaná v roku 2018 a aktualizovaná v roku 2022. Dodala, že medziagentúrne výbory sa stretávajú každý týždeň, aby si vymieňali spravodajské informácie s cieľom plánovať a implementovať operácie presadzovania práva.
Edward van Asch, koordinátor ICCWC pre Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), predstavil rôzne iniciatívy a prierezové priority misie Medzinárodného konzorcia pre boj proti kriminalite na voľnej prírode (ICCWC).
Podujatie moderoval Michael ‚t Sas-Rolfes, výskumný pracovník na Oxfordskej univerzite, ktorý zdôraznil: „Aby sme účinne zachovali biodiverzitu, potrebujeme jemné politiky, ktoré rozlišujú medzi nezákonným zberom voľne žijúcich živočíchov a ich obchodovaním (od čoho by sa malo odrádzať) a formami. používania a obchodovania, ktoré sú legálne a udržateľné. Platí to najmä v rozvojovom svete, kde sú živobytie a dobrá vôľa mnohých späté s využívaním voľne žijúcich živočíchov. Revidovaný akčný plán EÚ, ktorý sa vhodne uplatňuje, poskytuje veľmi užitočný rámec na dosiahnutie týchto odlišných cieľov“.
Prebiehajúci boj proti obchodovaniu so živočíchmi a rastlinami si vyžaduje vstup od celého radu zainteresovaných strán na globálnej úrovni. Bolo jasné, že mnohé africké delegácie spolu s EÚ a jej členskými štátmi tvrdo pracujú na boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi. Pretrváva potreba ďalšej spolupráce a spolupráce, ako aj uznania životaschopných systémov, ktoré prinášajú výsledky pre voľne žijúce zvieratá.
Európska federácia pre poľovníctvo a ochranu (FACE), Medzinárodná rada pre ochranu zveri a voľne žijúcich živočíchov (CIC), Safari Club International (SCI) a Nadácia pre divoké ovce (WSF) mali tú česť pomôcť s organizáciou podujatia, dať kľúčovým zainteresovaným stranám hlas v hlavnom meste Európy, Bruseli.