Zástupcovia Slovenskej poľovníckej komory (SPK) predložili do parlamentu petíciu Poľovníctvo má zmysel, ktorú podpísalo 153 tisíc ľudí. Jej hlavným cieľom je záchrana organizovaného poľovníctva, ktoré si vlani pripomenulo 100. výročie založenia Loveckého ochranného spolku.
Petícia podľa SPK vznikla ako reakcia na pripravovaný návrh zákona o poľovníctve, ktorý ministerstvo pôdohospodárstva predložilo do vnútrorezortného legislatívneho procesu. Na znení návrhu sa podľa komory podieľalo iba zopár poľovníckych spolkov a združení a odnož sokoliarov, nejde teda o návrh, ktorý by odrážal názory a zhodu v celej 63 tisícovej poľovníckej obci. SPK tvrdí, že zákon v takejto podobe by mal škodlivé účinky na výkon poľovníctva, na starostlivosť o zver, zaťažil by daňových poplatníkov, ktorí nie sú poľovníkmi.
Zástupcov komory, ktorí do parlamentu priniesli petičné hárky, prijal predseda Národnej rady a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Ten SPK podporil, povedal, že poľovníctvo potrebuje moderný zákon, ktorý ale musí byť výsledkom konsenzu naprieč celým poľovníckym spektrom. Ďalej Kollár dodal, že jeho strana návrh zákona na koaličnej rade zablokovala, čím vytvorila priestor na jeho opravu, na ktorej by sa mala podieľať aj SPK. Petíciu prerokuje parlament.
Poľovnícka komora v tlačovej správe vysvetlila, ako prebiehala príprava zákona. V minulom roku v gescii ministerstva pôdohospodárstva vznikla pracovná skupina pre tvorbu legislatívnych a koncepčných materiálov v oblasti poľovníctva. Jediné riadne zasadnutie pracovnej skupiny sa podľa SPK uskutočnilo v lete minulého roka. Tam si jej členovia vydiskutovali a odsúhlasili východiská a zásady, z ktorých by mal nový zákon vychádzať.
Realita však bola úplne iná. ,,Návrh zákona, ktorý bol predložený do vnútrorezortného legislatívneho procesu je nielen v rozpore so závermi komisie, ale dokonca aj v rozpore s Koncepciou rozvoja poľovníctva SR do roku 2030,“ uvádza SPK.
Štát na činnosť poľovníctva ani Slovenskej poľovníckej komory, ako organizácie s preneseným výkonom štátnej správy, cielene finančne neprispieva. Poľovníci sa vďaka členským príspevkom samofinancujú a nezaťažujú štát ani občanov, ktorí s poľovníctvom nemajú nič spoločné. Títo občania ale užívajú benefity, ktoré poľovníctvo zabezpečuje vo vidieckej krajine.
,,Súčasný návrh zákona o poľovníctve a taktiež rýchle novely poslancov, ktorí poľovníctvu nerozumejú, ale zastupujú skupinu lobistov, práve naopak zaťažuje štátnu správu poľovníctva kompetenciami, ktoré SPK zabezpečuje v súlade so súčasným zákonom z vlastných zdrojov, bez nároku na verejné financie a zaťažovanie daňových poplatníkov,“ píše sa v stanovisku komory, ktorá pripomína, že úzka skupina samozvancov sleduje iba vlastné záujmy a účelovo zavádza politikov i verejnosť s tým, že zastupuje 63-tisíc poľovníkov. ,,V skutočnosti zastupuje len niekoľko desiatok poľovníkov. Snaží sa o rozbitie súčasnej poľovníckej organizácie a vybudovaného fungujúceho systému,“ uzavrela komora.
(red)