Na otázky našich čitateľov odpovedá Pavol Valašek z bratislavskej veterinárnej kliniky VetPoint.
Môj pes má 15,5 roka, problémy so srdcom, frakčné spektrum je 26%. Má veľa zubného kameňa, smrdí jej z papuľky, tyčinky na čistenie zubov už nepožuje. Aké mám možnosti zmierniť zápach z úst a aj robiť prevenciu zápalov v ústnej dutine?
Hoci nie som kardiológ, poradím, ako najlepšie viem. Vek 15,5 roka a chronické ochorenie srdca sú veľmi náročné východiskové body pre uvedenie psíka do celkovej anestézie. Na druhej strane je zubný kameň a chronická infekcia, ktorá tento problém sprevádza, veľký problém a jednoznačne zhoršuje stav srdiečka a/aj obličiek ( ktoré pri ochorení srdca dostávajú „zabrať“). Je dobré, že k problému zubov pristupujete takto zodpovedne. Odporúčam vám preto rozobrať tento problém s kardiológom vášho psíka, prehodnotiť možnosti a riziká anestézie (dnes už relatívne dobre dostupná na viacerých veterinárnych pracoviskách inhalačná anestézia pre stomatologické zákroky, ktorou zásadne znižujeme riziko priebehu tejto anestézie).
Takmer 16-ročný pes má obličkovú diétu, krvné testy a test moču sú v poriadku. Napriek tomu sa psík, najmä v noci, často pýta von a často močí. Cez deň niekedy vydrží 5 hodín, inokedy čúra každú hodinu. Existuje možnosť, ako obmedziť nočné čúranie okrem obmedzenia pitného režimu?
Nie je mi úplne jasné, prečo psík papá obličkovú diétu, ak má v poriadku krvné testy a moč. Ak váš psík nevydrží s cikaním, treba vyhodnotiť, prečo tomu tak je. Či napríklad aj veľa pije a ak, tak prečo? Alebo či netrpí ochorením dolných močových ciest (zápal močového mechúra, ochorenie prostaty a pod.). Ale pri 16 ročnom psíkovi môže byť jednoducho dôvodom aj vek. Ale tomuto konštatovaniu by malo predchádzať vylúčenie/potvrdenie vyššie spomenutých príčin.
10 ročný kavalier má problémy so srdcom aj s častými hnačkami. vyšetrenia neukázali žiaden vážny problém. Varím mu mäso s ryžou a dostáva granuly pre psov so zlyhávajúcim srdcom a obličkami. Opakovane bral ATB, na chvíľu to pomohlo, potom mal opäť hnačku. Kde môže byť problém?
U kavalierov sa bohužiaľ stretávame s ochorením srdiečka častejšie ako u iných psíkov, lebo u tohoto plemena sa jedná o dedičné ochorenie. To je nutné monitorovať a primerane kompenzovať (liekmi). Čo sa týka hnačiek, je nevyhnutné pomenovať príčinu týchto hnačiek – v prvom rade vylúčiť parazitárne ochorenie (koprologické vyšetrenie – vyšetrenie stolice). Potom treba na základe vyšetrenia krvi vylúčiť potvrdiť iné ochorenie čriev (ako napríklad IBD) alebo pankreasu. No a taktiež sa môže jednať o potravinovú intoleranciu, čo sa dá zistiť pomocou eliminačnej diéty.
Čuvač má opakovane problémy so slzením, vytieram mu okolie očí bórovou vodu ako mi poriadil veterinár, ale nelepší sa to. Skúšala som aj ophthalmo-septonex, nezbadala som zlepšenie. Čo sa s tým dá urobiť?
Treba stanoviť diagnózu, čiže si treba nájsť veterinárneho oftalmológa, ktorý na základe odborného oftalmologického vyšetrenia stanoví diagnózu – dôvod nadmerného slzenia, odporučí vhodnú terapiu a stanoví prognózu ochorenia.
Vzali sme si psíka z ulice, ktorý sa túlal. V rámci prehliadky, okrem očkovania, sme mu dali urobiť základné krvné testy, nič tam nevyskočilo. Máme s ním ešte absolvovať nejaké iné vyšetrenia, aby sme si boli istí, že je všetko poriadku?
Predpokladám, že vo veterinárnom pracovisku, kde vášmu psíkovi robili laboratórne vyšetrenie krvi, vám aj navrhli ďalšie preventívno – terapeutické procedúry ako je ošetrenie proti vnútorným a vonkajším parazitom a vakcinácie proti besnote a ostatným infekčným ochoreniam psov. Ak je psík v poriadku nič ďalšie nepotrebuje. Už len hádam veľa vašej lásky a pozornosti.
Môže mať pes alergiu na peľ podobne ako človek? Ten náš v čase kvitnutia kýcha. Môžem mu dať claritín?
Áno, aj u psíkov sa stretávame so sezónnymi alergiami ako u ľudí. Nemávajú však taký „silný“ priebeh ako to pozorujeme na sebe. Podanie claritínu a iných antihistaminík je naozaj na zvážení, nakoľko alergické reakcie u psíkov nie sú až v takej miere responzívne (liečiteľné) antihistaminikami ako u ľudí – teda takmer vôbec nezaberajú. O vhodnej terapii ( ak je vôbec nejaká potrebná), sa určite poraďte so svoji veterinárnym lekárom/lekárkou.
Niektorí moji známi kŕmia psov vareným jedlom – mäso, ryby, ryža, mrkva, Vôbec nekupujú granule. Čo je lepšie? Varené jedlo alebo granule? Alebo to závisí od veku psa?
Pes ako živočíšny druh je veľmi adaptabilný tvor a dokáže vyťažiť aj s nie úplne dobre vyváženej kŕmnej dávky maximum. To znamená, že aj po domácky pripravená domáca strava – varené mäso, zelenina a podobne môže v dostatočnej miere napĺňať jeho potreby. Pokiaľ je psík zdravý, je to v poriadku. Avšak ak má psík povedzme nadváhu, nekvalitnú srsť, občasné problémy s trávením ako hnačka alebo vracanie – odporúčam zvážiť vhodnú komerčnú diétu – granule, optimálne po porade so svojim veterinárnym lekárom/lekárkou. Na druhej strane granule – predovšetkým tie kvalitnejšie, čiže z kategórie prémiových a super prémiových naozaj veľmi sofistikovane spĺňajú potreby väčšiny psíkov. A ruku na srdce, je to aj pohodlnejšie.
Keď opustím dom a nechám môjho dvojročného jazvečíka samého, ukrutne zavíja na celú ulicu aspoň hodinu. Bral už aj antidepresíva, ale nepomohlo.
Na antidepresívna zabudnite. Váš psík nemá depresiu ale separačnú úzkosť. Na toto potrebujete vyhľadať špecialistu vo výchove psíkov, ktorý vám pomôže tieto nežiadúce prejavy odbúrať. Nedá sa to bohužiaľ jednou dobre mienenou radou, chce to postupnú adaptáciu – ako vás, tak aj vášho psíka.
14-ročného labradora v určitých intervaloch napína na zvracanie, krvné testy neukázali nič. Lekár to vyhodnotil ako nadbytok žalúdočnej kyseliny. Má špeciálne granule pre seniorov, k nim dostáva rozvarenú mrkvu. Niekedy má dobré obdobie – dva týždne nič, potom je to späť. Má dyspláziu bedrového kĺbu, je nastavený na protizápalové lieky. Môže ísť o vedľajší účinok týchto liekov?
Problém vášho psíka nie je ojedinelý a myslím si, že váš pán doktor to vyhodnotil správne. Rovnako správna bude aj vaša úvaha o tom, že lieky proti bolesti tomuto stavu naozaj nepomáhajú. Okrem kŕmenia dva krát za deň (ráno -večer) odporúčam na zváženie nasadiť terapiu na znižovanie tvorby žalúdočnej kyseliny. Možností je viacero – skúste sa poradiť s Vašim pánom doktorom/doktorkou.
Retríver, 2 roky, posledný rok mal až trikrát zápal ucha. Je to normálne?
Retrívri sú bohužiaľ predisponovaní na zápaly uší. Súvisí to jednak s anatomickým usporiadaním ich ušníc a zvukovodov (tzv. „padnuté ucho“, ktoré zakrýva a zabraňuje vetraniu zvukovodu) a tiež neuveriteľná láska k vode a plávaniu. Majiteľ retrívra by si mal preto celoživotne dávať pozor, v akom stave sú uši jeho psíka, pravidelne ich kontrolovať, vyplachovať a tak predchádzať vzniku zápalu. Nefunguje to na 100%, ale frekvenciu zápalov tak isto znížite.
FOTO : Šimon Uhlík, Shutterstock