Biologické invázie spôsobujú každoročne hospodárske škody vo výške viac ako 423 tisíc miliárd amerických dolárov. Introdukcia a šírenie inváznych druhov je hlavnou príčinou straty biodiverzity na celom svete.
Podľa najnovšej správy Medzivládnej platformy pre biodiverzitu a ekosystémové služby IPBES majú invázne cudzorodé druhy veľmi významný negatívny vplyv na prírodné prostredie, hospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a ľudské zdravie.
Tento medzivládny orgán, ktorý bol založený v roku 2012 a v súčasnosti má 143 členských krajín, poskytuje vedecké hodnotenia rýchlo sa zhoršujúceho stavu voľne žijúcich živočíchov a rastlín našej planéty, ekosystémov a prírodných statkov, ktoré poskytujú ľudstvu. Zo správy, ktorá bola prijatá na 10. rozhodovacom zasadnutí IPBES v nemeckom Bonne od 28. augusta do 2. septembra 2023, vyplýva, že doteraz bolo zaznamenaných viac ako 37 000 cudzích druhov, ktoré boli ľudskou činnosťou zavlečené do oblastí sveta, kde by sa prirodzene nevyskytovali. Z nich sa približne 3 500 druhov stalo v novom prostredí inváznymi, t. j. druhmi, ktoré predstavujú hrozbu pre pôvodnú faunu daného regiónu. Príkladom je celosvetovo rozšírená líška hrdzavá, ktorá pochádza z našej krajiny, vodný hyacint, ktorý pochádza z povodia Amazonky, a ambrózia zavlečená z Ameriky.
Invázne druhy zohrávajú kľúčovú úlohu pri vyhynutí 60 % voľne žijúcich druhov na celom svete. 75 % negatívnych vplyvov bolo zaznamenaných v suchozemských ekosystémoch, pričom invázne cudzie druhy sú hlavnou príčinou vyhynutia pôvodnej ostrovnej fauny v 90 % prípadov. Ich vplyv na prírodné statky poskytované ľudstvu je v 80 % negatívny a blahobyt a kvalita života ľudí sú negatívne ovplyvnené v 85 % zdokumentovaných prípadov. Biologické invázie spôsobujú každoročne hospodárske škody vo výške viac ako 423 000 miliárd amerických dolárov. Negatívny vplyv inváznych cudzích druhov, ktoré sa šíria najmä prostredníctvom globálneho obchodu a cestovania, znásobujú ďalšie negatívne faktory vrátane zmeny klímy. Správa však ponúka aj riešenia problémov na globálnej aj lokálnej úrovni a predstavuje osvedčené postupy a výsledky v boji proti inváznym druhom. Zdôrazňuje, že najúčinnejšou metódou je prevencia, pretože keď sa druh usadí a rozšíri, na jeho kontrolu a obmedzenie šírenia je potrebných oveľa viac prostriedkov.
Správu s 13 000 odkazmi vypracovalo 86 výskumníkov počas štyri a pol roka po tom, ako správa IPBES World Report 2019 označila cudzie invázne druhy za jednu z piatich priamych príčin straty biodiverzity. Okrem novej správy sa na 10. rozhodovacom zasadnutí IPBES rokovalo aj o rokovacom poriadku, vedeckých pracovných skupinách a pracovnom programe do roku 2030 a rozhodlo sa o užšej spolupráci s Medzivládnym panelom pre zmenu klímy (IPCC).